Lever på 100kr i 24h

Publicerades den 12 jun 2021
fler 24h challenges: www.youtube.com/playlist?list...

DETTA SMINK ANVÄNDER JAG:
primer: c.mtpc.se/tags/link/2425137 (67kr, lyko, adlink)
fondation: CAIA fondation
concealer: CAIA concealer
puder: c.mtpc.se/tags/link/2425138 (79kr, lyko, adlink)
bronzer, contour, blush, highlighter: CAIA classy palette
en annan blush jag använder ibland (om jag vill ha extra glow): c.mtpc.se/tags/link/2332442 (159kr, cocopanda, adlink)
ögonbryn: c.mtpc.se/tags/link/2425135 (119kr, lyko, adlink)
ögonskugga: brukar välja mellan CAIA classy paljett, CAIA golden bronze & CAIA metallics
eyeliner (för att göra suddad vinge): c.mtpc.se/tags/link/2425139 (89kr, lyko, adlink)
läppglans: c.mtpc.se/tags/link/2425140 (215kr, lyko, adlink)
läpppenna: c.mtpc.se/tags/link/2425141 (85kr, lyko, adlink)
settingspray: CAIA glow setting spray
borstar: alla CAIA!

Contact: vendela.nilsson@weareera.com
Instagram & TikTok: nilssonvendelas

HEMLIGA KLUBBEN:
Kommentera HISS eller DISS för tonfisk om du ser detta ;)

Kommentarer

  • Kör på 50!

  • Bor du i Ängelholm

  • Ska du leva billigt så är det havre som är nyckeln. Så äter man havregrynsgröt till frukost lunch o middag och nån billig piss öl då det mättar mycket.

  • Till de som klagar. Vendela har varken sagt att det är dyrt eller billigt. Hon har helt enkelt sagt att hon skulle testa leva på 100kr på en dag. Folk är bara så jävla lätt-upprörda, luuuugna er liksom. Och i vanliga fall har man en massa basvaror hemma redan att ta av, vilket hon inte hade. Och passar det inte så kolla någon annanstans.

  • Bra video

  • Vart ät hårbanndet ifrån?

  • Hej kan du testa att äta bara rosa mat i 24h❤️❤️💗💗

  • Manfred levde på 100 i en vecka

  • De där färdiga rätterna är gaaanska dyra egentligen om man tänker över en månad😅 storpack och att laga allt från grunden är billigast! /student som klarat sig på 100kr per vecka några gånger

  • ❤️❤️

  • det e bara att köpa en stor havregrynspåse, så har du flera måltider mättande gröt

  • 100kr per person och dag är en bra bit över vad vår familj har som matbudget. Jag förstår att du aldrig behövt oroa dig för hur långt pengar ska räcka men detta gissar jag är en ganska provocerande video. Havregrynsgröt, kokt potatis och rotfrukter efter säsong är säkert mångas vardag.

  • Du är en av mina favorit youtubers kollar på dig varje dag 😊

  • Du är bäst! ♥️ testa leva på 100 kr för en vecka!😍

  • 100kr/48 h

  • Kan du göra en testar alla Magnum

  • HALLÅ HON LJUGER SER NI INTE NÄR HON SITTER I BILEN I SLUTET DÅ ÄR DE EN DRICKA O NÅTT MER I BILEN SOM HON TÄNKER ÄTA

  • Du har verkligen blivit så bra på youtube!!

  • Du kan ju köra 1000 kr på en vecka

  • Kör lever på 50kr i 24h

  • kan du kolla på filmen seaspiracy på netflix!!! Snälla sluta ät fisk ur sånna burkar!!!

  • kan du åka till liseberg? eller något liknande ps du är bäst!

  • Kan du inte göra en video när du äter varje portion 10kr i en vecka, då kan man dela upp råvarorna som med äggen t.ex!! Hade vart kul o se som en variant på detta :)

  • Hallå dricka da? Jag kan inte leva utan att ha dricka o de får inte va vatten 😂🧋

  • Vrf åkte du inte till Willys o lidel?

  • 100kr på en vecka hade varit roligare o se. Så som ”under hundringen” gjorde

  • Du borde leva på 15kr på en dag (24 h)

  • Skulle du kunna äta som dom i tv programmet Robinson i 24 timmar?💕

  • Jag ar en Amerikan fran svensk anor och forsoker lara mig det svenska spraket genom google oversattare. Tack for de fantastika videorna. Ni svenska kvinnor ar valdigt vackra.

  • Testa att leva på 100 kr i en vecka

  • SKOJA DISS HUNDRA PROCENT

  • HISS IBLAND OCH DISS IBLAND

  • En youtuber gjorde 100 kr på en vecka, du gjorde på en dag, prova 150 på en vecka

  • Asså alla kommentarer jag läst hittills och det är typ 14 😅 så har alla handlat om att 100 kronor är jätte mycket pengar och att det är en alldeles för lätt utmaning

  • Skulle du inte kunna göra en video när du följer ett Matschema, typ ”rekomenderade” för en vanlig person

  • Kan du testa att vara vegan i 24h

  • Jätterolig video kollat om den 3 gånger nu

  • Video ide: laga samma rätt med olika budgetar, t.ex. 50, 200, 500kr för ingredienser

  • Kan du inte prova köra 100 kr under en vecka? 😘🙂

  • max 100kr på en dag är standard för mig.

  • 100 kr på en vecka! Tips baka eget bröd isf!

  • 7:37 hahahahahahahah smart????😂😂😂😂😂 förlåt men Vendela du är nog inte så van vid att inte ha mycket pengar 💕

  • Var är din gråa hoodie ifrån

  • Easypark väldigt bra och lätt man snurrar bara på ett hjul i appen om man behöver längre tid på sig , förresten behöver du betala för att stå på din pakering?

  • Kul idé! Jag hade gärna sett kanske en veckohandling för 400-500kr där ALLT till hushållet ingår. Sånt som man typ handlar på Ica; toapapper, tvättmedel, mat, dryck, deo etc. Och se om det går att hushålla med en sådan budget. Kolla erbjudanden och räkna på mängden. DET är livets skola det ☺️

  • Bra video ❤️

  • Gott med tex en klick färskost i soppan 😊

  • Så söt Svea är 😍 Tycker alla djur drar sig till den sol som kikar in ☀️

  • Du skille kunna ta färskost till potatisen, tonfisken o broccolin 🥰

  • Förr i tiden kunde man köpa ägg i styckpris, så dåligt att man inte kan det nu 🥚

  • Råraka är jättebilligt det är ju bara potatis, peppar och salt 😋

  • 100,27kr blir 100kr då 27öre avrundas neråt 😊

  • Potatis o löksoppa och fylla ut den om man vill med annat tex något protein. Linsgryta är oxå billigt att göra ❤️

  • lev på 1000kr en hel dag

  • Alltsådina videos, älskar!!

  • 100% diss (hatar tonfisk, på riktigt hatar) hahah

  • 100 kr känns som ganska enkelt dock även om jag förstår att det blir mer om man ska handla allt på nytt liksom man använder ju inte upp allt av alla ingridienser

  • Alldeles för lätt pröva 30 kr

  • Svea😍❤️

  • Ja ät en hel dag på 50 kr🤩

  • Hiss

  • Rolig idé! Hade varit intressant att se en månadsbudget på 1000 kr, 250 kr i veckan där du planerar och lagar maten från grunden

  • Det här är min vardag, fast för mig är det oftast 100 kr på en vecka eller 100 kr på en månad. Har blivit en mästare på att planera mina inköp så att det ligger under hundringen.

  • 100kr per dag är ca 3000kr i månaden. genomsnittet är typ 1500kr för mat till 1 person i månaden. så hur är en budget på x2 vad genomsnittet är en utmaning?

  • Hahhaha samma här juu! Lägger mkt pengar på godis o fika ist för maat men suchi, donken, kebbabrulle, kebbabbpizza och subway går ju alltid hem hos mig !

  • åkt till norköping där selger dom en pitzza för 20kr

  • 16:40, Vad hette det sa du? Klökningar?

  • Jätterolig video ide men det blev ju inte 100kr på 24 h då du även körde bil för att handla🙈 och sen är 100kr/dygnet lite av en lyx och du köpte väldigt lyxiga produkter faktiskt//Student 🤗

    • @Josefine Espegren jag förstår vad du menar! Dock var ju målet med videon att köpa mat FÖR 100 kr och inte för flera dagar utan en! Jag brukar veckohandla och då brukar det bli för mer än 100 kr men då blir det ca 25 kronor per dag. Så gick det ju inte att lägga upp denna video dock!

    • @Ellen Jakobsson i princip allt hon köpt. Frallan och tekakan, färdiga soppan, frysta pirogen… det kan verka lite pengar så här men om man har lite pengar att röra sig med på en månad så måste man tänka på varje öre och krona man spenderar och då väljer inte jag iaf att lägga ca 50-60kr på något jag äter på en dag, försöker dryga ut det så det räcker iaf några dagar😊

    • Exakt vad är det som är lyxigt? /Student😌

  • Du borde göra typ 100kr för varje måltid. Så frukost måste kosta runt 100kr, lunch osv

  • men asså va? 100kr om dagen är ju runt 3000kr i månaden, vilket är en summa som de flesta lägger på mat. (eller ännu mindre). det är inte ens en utmaning bruh

  • Vart kommer dina svarta shorts ifrån?

  • 100 kr för mat en dag är ju knappt ens värt att nämna, än mindre göra en video om det. Många har under det som standard. Fundera på hur mycket din bil kostar dig per dag istället. Altså inklusive drivmedel, avbetalningar, skatt, försäkringar, reparationer, underhåll och värdeminskning.

  • snabbnudlar är superbilligt ju!!

  • Jag o.mina 4 barn lever på mindre än 100 kr per dag i snitt. Så 1 Pers för 100 kr känns ju ba små kränkande. Prova du lev på 20 kr på en dag. :) då snaaaaackar vi

  • du kunde blandat tonfisken med restrerande färskost ;)

  • Alltså förlåt för negativitet men Alfie Deyes fick ju backlash för det här, när han hade en challenge att äta för $1 (typ 10kr) på en dag. Fastän jag tycker det är en rolig video (för att se tips pga: studentliv!) tycker jag det är viktigt att tänka på sina privilegium, för vissa MÅSTE leva på budget för att överleva, så jag hade verkligen uppskattat om du tog upp de som är utsatta i samhället

    • @Sandra Viktoria Nej jag menar att jag själv kan tycka videon är rolig pga mitt studentliv, men för andra är det inte självvalt att behöva leva på en låg budget och kan verka okänsligt (se: Alfie Deyes backlash)

    • Fast studentliv är ju ett självvalt liv? Varför ska Vendela anpassa sig efter hur studenter lever?

  • 😍 typ som jag gör 😥lever på existens minimum lidl eller willys är oftast billigare än ica

  • Varför döper man till ”24h” om man bara äter typ i 12h?

  • Du äter antagligen för under 100 kronor många dagar per månad, men då tänkt i styck-/kilopris snarare än "kartongpris" :)

  • Jag skulle gjort typ samma som dig fast skulle blandat tonfisken med färskosten så de blir tonfiskröra

  • Tack för bra avsnitt, kan du testa leva på underskott på maten under en vecka? Så kul att följa dig!

  • Trevlig och rolig video ♥️

  • Prova på leva 100 kr vara vegetarian. Jag lever på havregrynsgröt det är billigt

  • Hej Vendela, du är så mysig och jag blir så himla glad av dina videos. Jag tänkte ge dig nått att bita i. Jag är en kvinna strax över 30 och har sedan 2014 haft en diagnos complex ptsd. Jag kämpar med depression som är återkommande och vissa stunder orkar jag knappt upp. Jag äter antidepp och jag vill egentligen gå till en kostrådgivare, jag tenderar att lätt gå upp i vikt pga stresshormoner. Kan du hjälpa mig hitta kost som skulle kunna vara hälsosam och bra för mig? Jag bryr mig inte om vikt, utan min psykiska hälsa. Kan du kanske göra en vecka där du äter sånt du rekommenderar, jag är så dålig på matte o h att väga allt jag äter fungerar inte för mig. Jag är allergisk mot mjölig potatis. Jag vill bara få tips och råd av vad som kan vara bra att äta med tanke på vad jag kämpar med i åtanke, jag förstår att vi äter olika mkt och har olika behov ❤️

  • Fast det är inte billigt 😅 Som student skulle jag aaaldrig kunna köpa en tekaka för 6kr, man får tänka större. Tex bröd för 15-20kr som räcker längre osv. Du skulle haft 100kr för en vecka ist 🙂

  • Tyckte mest det var lyxvaror så hade varit intressant med ännu lägre summa

  • köpt snabb nudlar för ca 5kr

  • Hmm kanskje max 50 om dagen..mer utmanande...

  • Leva på 100kr men ändå ta bilen som drar bensin, hm

  • Hadde vært cool med en «what i eat in a week» for 50kr dagen. Så har du 350kr i uken ☺️

  • rolig video, hade varit roligt att se både en video där du äter för 50 kr och 1000kr. Om du ska göra en till video tycker jag att du ska räkna priset som du gjorde nu istället för styckpris för då blir det nog för lätt.

  • vart är shortsen ifrån?

  • Laga en middag som kostar 10kr per person :)

  • Skulle leva på ca 56kr per dag de är typ soc normen

  • bra video bästa vendela 😃😃👍

  • Du borde göra en midsommartårta tillsammans med din mamma 😃 hade varit en rolig idé 😃

  • Hundars päls skyddar både mot kyla och värm 🥰 däremot om man rakar hudarna så förstör man de ”skyddet” de försämras

  • Absolut att 100kr för 24 timmar är rätt så enkelt, men för Vendela kanske detta var ett första steg. Vore kul med en större challenge nästa gång ☺️

  • 100kr är ju rätt mycket för en dag. Många lägger MYCKET mindre än så på mat. Men det blir ju svårt att leva på 100kr på en dag om man inte räknar portionspriser för maten utan pris för hela förpackningar. Mycket billig mat köps ju i storförpackningar. Vore väldigt intressant om du istället gjorde utmaningen under en vecka/månad eller räknade ut portionspriser ana!! Men mycket rolig video!!!

  • Simpelt, 100 kr på en vecka är lite utmanande iallafall